identyfikacja wizualna

Artykuł dot. tematyki:
Zobacz coś więcej o identyfikacji wizualnej nowej firmy, profesjonalny wizerunek firmy...Profesjonalna i skuteczna identyfikacja wizualna,
czyli "jak Cie widzą, tak Cie piszą"

Profesjonalizm to pojęcie względne – mógłby ktoś powiedzieć. Jeżeli identyfikacja wizualna jest dobra, o tym pisze Intensa to i tak trafia do klienta. Jednak co to znaczy dobra? Być może właśnie fakt, że trafia do klienta, oznacza jej profesjonalizm? Identyfikacja wizualna to pewien rodzaj kodu. Jeżeli zawiera wszystkie elementy tego kodu, jest profesjonalna. Kolor, kształt, częstotliwość występowania pewnych elementów – wszystko to informuje klienta o tym, z jaką firmą ma do czynienia. Jest to nie tylko informacja pozawerbalna, ale częściowo też działająca na podświadomość. Dlatego ważna jest znajomość tego kodu przez osobę tworzącą wizerunek firmy.

Identyfikacja wizualna – kod sieci restauracji

Mało który kod jest tak wyrazisty jak w przypadku dwóch znanych na całym świecie sieci restauracji oraz całej masy firm je naśladujących. Zastosowano tu kilka elementów, które po krótce można odczytać jako zachęcające do korzystania z usług gastronomicznych. Po pierwsze identyfikacja wizualna - system identyfikacji wizualnej - została zdominowana przez określoną kolorystykę. Jest to przeważający kolor czerwony z elementami żółtymi i pomarańczowymi lub białymi. Kolory te kojarzą się z jedzeniem, przyciągają uwagę, wzmagają apetyt. Kolejny element, nie zawsze stosowany, za to bardzo powszechny wśród właścicieli niewielkich punktów gastronomicznych, to nazwanie restauracji nazwiskiem założyciela. Taki zabieg pozwala na łatwą identyfikację (jeżeli nazwisko jest proste do wymówienia dla większości ludzi na ziemi) restauracji. W parze z tym idzie element wizualny – postać, będąca wizytówką firmy. W przypadku najsłynniejszej sieci restauracji jest to klown w żółtym kostiumie.

Identyfikacja wizualna to także typografia

. Każda z restauracji musi zadbać o własną wyróżniającą się czcionkę, która jednak nie będzie na tyle wymyślna by stała się nieczytelna. Do kodu wizualnego restauracji można zaliczyć też opakowania, w jakich podaje się jedzenie. O ile w eleganckich lokalach jest to porcelana, najczęściej zawierająca element z logo firmy, o tyle restauracje serwujące fast-food preferują jednorazowe opakowania papierowe. W tym przypadku jest to zarazem reklamówka firmy. Papierowe torebki i tacki umożliwiają przenoszenie jedzenia na większe odległości. Sprawia to, że restauracja jest reklamowana wszędzie tam, gdzie dotrze opakowanie.Jak wygląda uniwersalna i profesjonalna identyfikacja wizualna?

Profesjonalna identyfikacja wizualna może mieć cechy uniwersalne, które zależnie od konkretnych potrzeb da się modyfikować. Model wizualizacji firmy powinien zawierać takie elementy jak: odpowiednia kolorystyka, odpowiednia typografia, dobrane elementy graficzne. Stosowanie tych elementów musi być konsekwentne. Identyfikacja wizualna w Internecie i projekt logo - zobacz na www.evito.pl i w druku lub w telewizji nie powinna rażąco różnić się jedna od drugiej. Najlepiej tak dobrać elementy, żeby wyglądały dobrze w każdym rodzaju mediów.
Kolorystyka w wizualizacji firmy może nas informować o różnych sprawach. Projektując ją można brać pod uwagę działanie koloru na naszą psychikę, ale niekoniecznie. Np. logo firmy produkującej przetwory rybne będzie zapewne zawierać elementy niebieskie, białe lub srebrne – nie ze względu na ich walor estetyczny czy psychologiczny, ale dlatego, że kojarzą się z morzem i rybołówstwem. Do bardziej abstrakcyjnego znaczenia kolorów muszą się odwoływać firmy usługowe – np. ubezpieczyciele czy backoffice.

W tym przypadku identyfikacja wizualna spotyka

się z psychologią. Kolor ma znaczenie abstrakcyjne.

Jeżeli chodzi o typografię to ma ona także duże znaczenie. Istnieją kroje liter, które odczytujemy jako zabawne – te można stosować we wszelkich firmach, których grupą docelową są dzieci lub młodzież. Są też takie, które uważamy za wyjątkowo eleganckie i pełne wdzięku. Na przykład firmy produkujące perfumy dla pań chętnie stosują wymyślną kursywę, która ma świadczyć o wyrafinowanym zapachu.

IDENTYFIKACJA WIZUALNA FIRM Wizerunek firmy tworzy identyfikacja wizualna. Zaplanowanie identyfikacji wizualnej to podstawa tworzenia systemu identyfikacji (logotyp, logo firmy), który gwarantuje elastyczną rozbudowę.


powrÓt do listy ARTYKUŁÓW
Pozostałe artykuły

Identyfikacja wizualna firm to bardzo obszerne zagadnienie. W zakres tworzenia identyfikacji wchodzą liczne pojęcia tj. system identyfikacji wizualnej, logo firmy, logotypy firm, tworzenie wizerunku, branding, tworzenie marki, księga CI, itp.

Identyfikacja wizualna a wizerunek nowoczesnej firmy Rozwiązanie dla firm myślących o przyszłości marketingowej swojej firmy, czyli identyfikacja wizualna Profesjonalna i skuteczna identyfikacja wizualna, czyli "jak Cie widzą, tak Cie piszą" Skuteczna identyfikacja wizualna to dobry fundament dla każdej firmy Księga Identyfikacji Wizualnej (księga CI) a jej wpływ na tworzenie identyfikacji wizualnej firmy Profesjonalna identyfikacja wizualna, warto o ten element zadbać od samego początku funkcjonowania firmy Projektowanie identyfikacji wizualnej, zasady, metody Projektowanie logo, projekty logo, czyli kreowanie indywidualnego symbolu firmy System identyfikacji wizualnej jako podstawa wyrazistego wizerunku firmy Tworzenie identyfikacji wizualnej to budowanie zaplecza pod działania marketingowe Tworzenie marki produktu, czyli identyfikacja wizualna w akcji Czy w planie marketingowym firmy musi znaleźć się pozycja - tworzenie identyfikacji wizualnej firmy? Jaki specjalista jest potrzebny do kreowania kompleksowego wizerunku markiJak przebiega tworzenie identyfikacji wizualnej w nowoczesnej firmie?Wizerunek nowoczesnej firmy a skuteczna identyfikacja wizualna

Zobacz wszystkie artykuły dot. tworzenie identyfikacji, identyfikacja wizualna...

narożnik

› identyfikacja wizualna firm

praca praca praca praca praca praca praca praca praca praca praca pracaidentyfikacja wizualna, tworzenie logo
identyfikacja wizualna

Międzynarodowa identyfikacja firmy ma wpływ na lokalny wizerunek danej marki. Warto poczytać więcej o wizerunku w firmie. Okazuje się, że ten kto zainwestował w tworzenie wizerunku na początku zrobić świetną robotę dla przyszłych działań marketingowych w firmie.